Na první pohled se může zdát podivné, proč své poděkování píši již na začátku druhé poloviny turnaje, ale má to svůj důvod. Schéma tenisové akce je nemilosrdné a každý den může do dalších bojů postoupit jen polovina hráček. A ta druhá odjíždí domů. Proto bych chtěl i touto cestou na oficiálním webu turnaje poděkovat všem hráčkám, které se tenisového turnaje Prague Open 2020 účastní, ještě než z Prahy odcestují, za profesionální, odpovědný a vstřícný přístup k neobvyklým, avšak v této mimořádné době velmi nutným opatřením. Plně si uvědomuji, že celá řada činností a aktivit byla složitější a méně pohodlná než při běžných turnajích, přesto jsme se nesetkali s jedinou stížností, připomínkou či dokonce s porušením nastavení pravidel. Nemohu zde s poděkováním jmenovat všechny hráčky, což je mi líto, ale všechny bez výjimky respektovaly pravidla o omezeném pohybu, o sníženém počtu osob v doprovodu, o omezeném počtu osob v tělocvičně či ve vozech turnajového transportu. Všichni bezezbytku dodržují pravidla o povinném testování každých 5 dnů, nikdo si v klubové či hotelové restauraci nepřenáší židle ke stolům, které jsou podle přísných pravidel upraveny pouze pro dvě osoby.

Turnaje Prague Open 2020 se účastní hráčky z 23 zemí světa, když nejvýše nasazená Simona Halepová z Rumunska je dokonce na druhé příčce světového žebříčku. Avšak ani taková hvězda světového sportu nevyžadovala jakákoli privilegia či výjimky. Simona bezezbytku dodržovala a respektovala všechna přísná pravidla a omezení. To vše pochopitelně platí i o domácích hráčkách. Členka pořádajícího klubu Petra Kvitová, protože se turnaje neúčastnila, nešla do svých šaten, nenavštívila kamarádky v klubové restauraci a pozdrav fanouškům dokonce natáčela na střeše haly, aby neporušila nastavená pravidla o bublině. Roušky na tvářích všech v místech, kde to bylo povinné, jsou samozřejmostí. Nikdo nemusí nikomu nic připomínat, stejně jako při dezinfekci rukou u všudypřítomných stojanů. Vedle radosti, že tenis je zpět, je na každém kroku turnaje cítit pokora a odpovědnost k této mimořádné situaci. Všichni jsme na jedné lodi, pravidla a omezení jsou proto, aby se turnaje mohly hrát a situace byla co nejrychleji opět normální.

Turnaj je bohužel bez diváků, ale jeho vnitřní energie je nesmírně silná. Od poloviny minulého týdne začalo vnitřní srdce turnaje bít a jeho tep je každým dnem silnější. Vznikají zde nové silné osobní vazby a zvedá se vlna společné solidarity a sounáležitosti.

Ještě jednou děkuji všem, díky kterým až dosud vše funguje podle nastavených plánů. Jsem hrdý na to, že naše dosavadní precizní organizace, zkušenosti a poznatky přispívají k tomu, aby se nejen tenis, ale i další sporty, opět rozeběhly a dělaly radost po celém světě.

David Trunda, ředitel turnaje


Ředitel turnaje David Trunda (vpravo) při zahájení Prague Open 2020 s prezidentem ČTS Ivem Kaderkou (foto: TK SPARTA PRAHA/Pavel Lebeda (sport-pics.cz))